Kardeş Şehirlerimiz

  Almanya Mosbach Belediyesi
  
  Deutschland - Mosbach Stadtverwaltung
  
  
   FİNİKE-MOSBACH KARDEŞŞEHİR DOSTLUĞU
  
  1989 yılında Finike Belediyesi tarafından yapılan ikili görüşmeler sonucunda Almanya’nın Mosbach şehri Belediyesiyle kardeşşehir olmak için çalışmalara başlandı.
  
  
  Her iki belediye Başkanının, ülkelerarası dostluk, barışa katkı, karşılıklı turistik-iş ziyaretleri, bilgi alışverişi gibi konularda aynı fikirleri paylaşmaları, ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesi, ticari ve ekonomik yönden birbirine destek olunması amaçlanmıştır. Her iki ilçe halkının ve özellikle öğrencilerinin karşılıklı ziyaretleri, sportif amaçlı dostluk müsabakaları da hedeflenen konuların içerisindedir. Zaman içerisinde her yıl düzenli olarak karşılıklı öğrenci ziyaretleri halen devam etmektedir. İlçemiz spor kulübüolan Finikespor’un ve Mosbach Spor kulübünün karşılıklı ziyaretleri ve yaptıkları dostluk müsabakaları da en iyi şeklide yapılmıştır.
  
  
  
  İlçemizde bulunan esnaflarımızın kardeşşehir Mosbach’a yaptıkları ziyaretlerde bilgi alışverişi sağlanması konusunda faydaları görülmektedir. Aynı şekilde Mosbach’tan gelen esnafların da ilçemizde ki esnaf ziyaretleri en iyi şekilde geçmektedir.
  
  
  
  
  
  Macaristan Budapeşte II.Bölge Belediyesi
  
  Budapest Fövaros II. Kerületi Önkormanyzat
  
  
  
  FİNİKE-BUDAPEŞTE II.BÖLGE BELEDİYESİ KARDEŞŞEHİR DOSTLUĞU
  
  
  
  2007 yılında başlayan karşılıklı görüşmeler sonucunda Macaristan Budapeşte II. Bölge Belediyesiyle 2008 yılının Ekim ayında imzalanan Kardeşşehir Protokolüile ve İçişleri Bakanlığının 30.12.2008 tarihli onayıyla iki ülke belediyeleri arasındaki bağlar resmiyet kazanmış oldu. karşılıklı yapılan ziyaretlerle iki ülke halklarının daha yakından birbirlerini tanıma fırsatları bulmaktadırlar.
  
  
  
  Belediye Başkanları arasında yapılan görüşmeler sonucunda iki ülke ve kardeşşehirler adına ortak projeler üretmek, uygulamak, turizm ve kültürel alanda işbirliği yapılması kararlaştırıldı.

   Halkımızdan Haberler

  Ölüm Haberleri

   Diğer Haberler

    Belediyemizden Haberler

    Belediyemiz Hibe Almaya Devam Ediyor

      06.06.2017

    Daha önce sokak temizleme aracı hibe alan Belediyemize, Belediye Başkanımız Kaan Osman Sarıoğlu’nun girişimleriyle bir araç daha hibe edildi.

    Finike Portakalı

    • 1
    • 2

    Finike'miz

     • Ülkemizde ve dünyada portakallar diyarı olarak bilinen Finike'nin meşhur portakalı, California Üniversitesi'nin dünya çapında yaptığı bilimsel araştırmada birinci oldu. California Üniversitesi araştırmacıları California'da yetişen ve dünyanın en kalitelisi sayılan portakalın eşdeğerinin olup olmadığını araştırdı. Araştırmalara sonunda Finike'nin Turunçova beldesi sahillerinde yetişen portakalın California portakalından daha kaliteli olduğu saptandı. Finike portakalı nostalji değil bir markadır.Finike havası, suyu, toprağı ile narenciye cenneti, özellikle washington portakalı içinyaratılmış bir cennet,Türkiye genelinde yetişen Washington portakalının sekizde biri ilçemizde yetişmektedir.Türkiye genelindeki bu ürünün tamamının Finike portakalı diye pazarlanması ilçemiz Finike ekonomisine direkt olarak yansımaktadır. Bu durum esnaf ve üreticilerimizi negatif yönde etkilemektedir

     • Finike'ye portakalın geldiği, 30'lu yıllardan, 50'li yıllara kadar ürünün ilçede çok büyük bir gelişim gösterdiğini ifade eden Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, "Zaman içinde çeşitler de geliştirildi. 30-40 çeşit ürün elde edildi. Üretimle birlikte, Avrupa'da bir numara olan paketleme üniteleri de yapıldı. Ancak son yıllarda ki tarım politikaları bu gelişimin durmasına hatta gerilemesine neden oldu.

    İletişim

      info@finike.bel.tr
      +90 242 855 11 02
      +90 242 855 32 25
     Sinema: +90 242 855 65 25
      Eski Mah. Yayla Bulvarı No:11 Finike / ANTALYA