×
22 Şubat 2024

Finike Portakalı kozmetik sektörünün radarında

Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, ilçede bulunan paketleme ve ürün işleme tesislerini ziyaret etti. Finike’nin tescilli ürünü Finike Portakalı’nın katma değerini artırabilecek çalışmalar ile ilgili olarak işletme sahipleri ile görüş alışverişinde bulunan Başkan Mustafa Geyikçi, “Finike Portakalı’nı sadece damaklara bir lezzet olarak değil, birçok farklı alanda kullanılacak katma değerli bir ürün haline getirmek istiyoruz” dedi.

Portakalımızı sofraların dışına taşımak istiyoruz

Finike ekonomisinin lokomotifi olan tarım sektörünün en önemli paydaşlarından paketleme ve ürün işleme tesislerini ziyaret eden Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, ilçenin dünya markası ürünü olan Finike Portakalı’nın daha katma değerli bir hale gelmesi için işletme sahipleriyle görüş alışverişinde bulundu. İçinde bulunduğumuz yılda özellikle Finike Portakalı’nın yüksek girdi maliyetleri, artan işçilik giderleri ve işletme maliyetlerinden dolayı hak ettiği değeri bulamayarak dalında kaldığını belirten Başkan Mustafa Geyikçi, Finike Portakalı’nın artık yalnızca yemek için değil farklı işleme yöntemleri ile katma değerli bir hale getirilmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade etti. 

Dünya markası ürün dalında kalıyor

Dünyaca ünlü bir ürün olan tescilli Finike Portakalı’nın bu sene para etmediği için dalında kaldığını ifade eden Başkan Geyikçi, “Özellikle İstanbul, Ankara gibi metropol şehirlerin pazarlarında 50-60 liradan aşağı fiyata satılmayan portakalımızın kilogram fiyatı dalında 3 liraya satılamıyor. Bu gerçekten ilçe ekonomimiz için büyük bir sıkıntı oluşturuyor. Finike’mizin ekonomisi özellikle narenciye üretimi ile büyük bir bağ içerisinde. Çiftçimiz girdi maliyetlerinin yükselmesi, akaryakıt ve taşıma giderlerinin her gün yükselmesi, işçilik maliyetlerinin baş edilemez bir hal almasından dolayı portakalı dalında bırakıyor. Bu hem milli servetimize hem de ekonomimize büyük bir darbe vurmakta” şeklinde konuştu.

Ulusal ve uluslararası kozmetik firmaları ile görüştük

Finike Portakalı’nın özellikle kozmetik sektöründe işlenmesinin ürünün katma değerini önemli ölçüde artırabileceğini ifade eden Mustafa Geyikçi, “Bu konuda ulusal ve uluslararası markalarla görüşmelerimizi yaptık. Kolonya, kokulu mum ve cilt ürünleri açısından değerlendirmek isteyen firmalar bulduk. Şimdi bu firmaları üreticilerimizle, fabrikalarımızla bir araya getirmeyi düşünüyoruz. Bu görüşmelerin olumlu geçmesi ile ilgili bizler de belediye olarak verebileceğimiz her desteği sağlayacağız. Önemli olan böyle bir ürünün dalında kalmadan ekonomiye dönmesidir” dedi.

Adres : Eski Mahalle 109. Sokak No:1 Finike
Copyright 2024 Finike Belediyesi